Mówiąc o masażu, warto wspomnieć o Polaku Izydorze Zabłudowskim, dzięki któremu masaż zyskał wysoką rangę i zaczął być traktowany na równi z innymi dziedzinami nauki medycznej i wiedzy lekarskiej. W okresie międzywojennym masaż był bardzo popularny, oczywiście z rozwojem farmacji i chemii nieco osłabił znaczenie naturalnych metod leczniczych. Obecnie następuje renesans naturalnych form leczniczych, powstają szkoły w których kształci się masażystów specjalistów od różnych rodzaju masażu.
Rodzaje masażu
Spośród rodzajów masaży wyróżnia się m.in.:
Masaż klasyczny
Masaż polegający na wykorzystywaniu dotyku w celu wywołania uczucia odprężenia i dobrego samopoczucia. Istnieje wiele technik tego masażu, wszystkie jednak polegają na stosowaniu systematycznych ruchów nacierania, głaskania, uciskania, ugniatania lub mocnego oklepywania skóry, mięśni lub stawów.
Masaż twarzy
Kosmetyczny bodziec mechaniczny oddziaływujący na tkankę wywołujący reakcje fizjologiczne. Masaż może być wykonywany ręcznie lub za pomocą aparatury. Terminem masażu kosmetycznego zwykle określa się masaż twarzy szyi i dekoltu. Masaż jest najstarszym zabiegiem odmładzającym. Pracując w salonie nie wyobrażam sobie zrobienia niezależnie jakiego zabiegu na twarz bez masażu twarzy, gdyż jest to najważniejsza czynność całego zabiegu. Nie wykonuję masażu tylko wtedy, kiedy mam do czynienia z przeciwskazaniami. Masaż jest najstarszym znanym zabiegiem.
Manualny masaż drenaż limfatyczny
Jest jednym z działań fizjoterapeutycznych. Za pomocą rąk terapeuty lub innych urządzeń do tego celu stworzonych, usprawniane jest krążenie limfy. Tym sposobem zapobiega się chorobom wynikającym z obrzęków zastoinowych, zapalnych, onkotycznych i chłonnych. Tempo masażu jest bardzo wolne (ok. 10-15 ruchów na minutę), a wykorzystywane techniki wykonywane są płynnie i delikatnie. Zabiegi mogą odbywać się nawet do kilku razy dziennie. Za twórcę drenażu limfatycznego uważa się Emila Voddera, duńskiego lekarza.
Masaż tajski
Jest typem tzw. głębokiego masażu. Stanowi on sekwencję technik, stanowiących połączenie akupresury ważniejszych punktów na ciele człowieka z elementami pasywnej jogi, rozciągania i refleksologii. W Tajlandii jest znany jako "nuat phaen boran", co można przetłumaczyć jako starożytny klasyczny masaż.
Refleksjologia
Refleksologia lub terapia „zonowa” – zaliczana do medycyny alternatywnej, pseudonaukowa metoda rzekomego leczenia różnych schorzeń poprzez uciskanie odpowiednich obszarów powierzchni ciała zwanych refleksami, które znajdują się na stopach, rękach oraz twarzy.
Masaż balijski
Masaż ma za zadanie sprawić, że poczujesz całkowitą harmonię duszy i ciała. Aby to osiągnąć, masażysta uciska konkretne części ciała, co usprawnia krążenie krwi i limfy w organizmie i umożliwia swobodny przepływ energii. Masażysta wykonuje szereg czynności: uciska, rozciera, rozciąga, opukuje i gładzi wybrane miejsca, rozluźniając napięte mięśnie oraz wprowadzając masowaną osobę w spokojny, relaksujący nastrój. Podczas pracy używa dłoni i przedramion, odpowiednio balansując ciężarem swojego ciała i wykonując precyzyjne ruchy. Oddziałuje na kanały przepływu energii, odblokowując je i przywracając organizmowi stan równowagi ciała i psychiki.
Masaż Abhyanga
Masaż jest częścią tradycyjnego ajurwedyjskiego programu oczyszczającego i odmładzającego nazywającego się panćakarma. Masaż wykonywany jest przy użyciu dużej ilości ciepłego oleju sezamowego. W trakcie masażu toksyny usuwane są z ciała, kanały energetyczne odblokowują się, pozwalając na swobodny przepływ energii życiowej. Masaż abhjanga rozpoczynamy od masażu głowy, który może być zrobiony na sucho lub olejem sezamowym. Masaż zwiększa sprawność umysłową i wydolność fizyczną. Proszkowo-olejowy
Masaż Shirodhara
Masaż składa się z dwóch słów, które wyśmienicie oddają jego istotę: shiro, które w sanskrycie oznacza głowę, oraz dhara oznaczająca polewanie strumieniem płynu. Shirodhara jest to zabieg polegający na polewaniu czoła i głowy strumieniem ciepłego płynu o działaniu terapeutycznym. Zazwyczaj jest to olej ziołowy, wylewany na głowę stymuluje określone ośrodki w mózgu oraz system nerwowy, bowiem wnikając przez skórę do wnętrza ciała działa jak neurotransmiter. Masaż działa na receptory alfa-andrenergiczne, zatem wpływa blokująco na wydzielanie adrenaliny – hormonu stresu.
Masaż Padanghata
Masaż stopami – jest to jeden z najstarszych masaży wywodzących się z Indii. Tradycja jego wykonywania liczy już ponad 3000 lat. Stosowali go głównie adepci indyjskiej tradycyjnej sztuki walki „Kalarippayat”. Wykorzystywali go w celu bardzo szybkiej regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym. Ma fenomenalne działanie rozluźniające, jak również wzmacniające, wzmacnia całe ciało, a w szczególności pomaga znacznie uodpornić stawy oraz mięśnie na potencjalne urazy, towarzyszące czynnemu uprawianiu sportu.
Masaż Jambira Pinda Sweda
Bardzo intensywny masaż gorącymi stemplami, główną techniką jest rozcieranie i uderzanie, dzięki czemu pobudzony zostaje system immunologiczny do regeneracji. Wykonywany jest gorącymi stemplami wypełnionymi cytryną i wiórkami kokosowymi bądź ziołami dostosowanymi w zależności od pory roku np. zimą stosuje zioła o właściwościach rozgrzewających, a latem te chłodzące, orzeźwiające.
Masaż sportowy
Masaż ten stosuje się go dla złagodzenia sztywności, napięcia i bólu mięśni (zalecany szczególnie sportowcom dla rozluźnienia mięśni przed zawodami, a po zawodach - dla złagodzenia bólu po wysiłku fizycznym), migrenowego i napięciowego bólu głowy oraz bólu lędźwiowo-krzyżowego, dla ogólnego odprężenia, dla przezwyciężenia stresu.
Masaż izometryczny
Masaże są zabiegami polegającymi na sprężystym odkształcaniu tkanek miękkich, oprócz zastosowania w wielu jednostkach chorobowych mają również działanie profilaktyczne i relaksacyjne. Technika ta polega na poddaniu włókien mięśnia lub grupy mięśni intensywnemu masażowi w trakcie skurczu submaksymalnego. Jednocześnie spełniając wszystkie niezbędne warunki, żeby mięśnie mogły pracować, poprzez doprowadzenie produktów odżywczych i wydalenie zbędnych produktów przemiany materii. Celem masażu jest zmniejszenie tkanki podskórnej tłuszczowej i zwiększenie tkanki mięśniowej. Korzyści ze stosowania masażu dotyczą również usprawnienia przepływu limfy zmniejszając obrzęki zastoinowe.
Segmentarny masaż leczniczy
Masaż odruchowy, opierający się na neurofizjologicznych powiązaniach między określonymi obszarami skóry, tkanki łącznej i mięśniowej, naczyniami a narządami wewnętrznymi, które są unerwione przez ten sam segment rdzenia kręgowego. W masażu segmentarnym wykorzystuje się techniki masażu klasycznego.
Masaż synkardialny
Masaż ten jest to działanie mechaniczne, najczęściej w postaci ucisków, które działają leczniczo, relaksująco, kosmetycznie lub profilaktycznie. Osoba szukająca pomocy w masażu może odczuwać różne dolegliwości, z którymi chce się uporać takie jak: migreny, bóle głowy, urazy, kontuzje czy też cierpieć na bezsenność.
Masaż łącznotkankowy
Wykonuje się bardzo powoli i dokładnie, aby mieć pewność, że wywołało się pożądaną reakcję w tkance łącznej i przynależnych segmentarnie narządach wewnętrznych. Osoba wykonująca masaż wykazuje się dużym skupieniem i precyzją ruchów, musi również posiadać doskonałą wiedzę anatomiczną.
Masaż orientalny
Masaż Shantal'a
Masaż Shantala jest metodą masowania niemowląt, która bardzo korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Może być wykonywany samodzielnie przez rodziców, choć oczywiście najlepiej jest, jeśli doświadczona osoba pokaże wcześniej, w jaki sposób powinno się to robić.
Masaż podwodny
Masaż jest dostępny w większości ośrodków fizjoterapeutycznych. Zalicza się do hydroterapii, gdyż jak sama nazwa wskazuje masaż odbywa się pod wodą. Może on być wykonywany automatycznie za pomocą dysz znajdujących się w ściankach wanny lub ręcznie, gdzie fizjoterapeuta własnoręcznie prowadzi dyszę po ciele pacjenta.
Masaż wibracyjny
To połączenie masażu klasycznego, wykonywanego rękoma przez masażystę oraz masażu przyrządowego, w którym wykorzystuje się wibracje specjalnych urządzeń. Drgania wibracyjne mogą pochodzić z prądu elektrycznego, sprężonego powietrza lub ciśnienia wody.
Masaż podciśnieniowy
Masaż ten wykonuje się z dużą siłą nacisku. Działa odchudzająco, odmładzająco, oczyszczająco, terapeutycznie – zmniejszając dolegliwości bólowe. Przed zabiegiem jest ubierany w specjalistyczny kombinezon, który przylega do ciała, przez co maszyna masująca nie ma bezpośredniego kontaktu z ciałem. Masaż podciśnieniowy wykonywany jest z użyciem głowicy, złożonej z dwóch ruchomych rolek oraz części ssącej. W czasie trwania zabiegu, pomiędzy rolki dostaje się fragment skóry, który pod wpływem ciśnienia przybiera kształt fali. Skóra jest rolowana od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Intensywność masażu dostosowuje się do partii ciała.
Masaż pneumatyczny
To mechaniczny odpowiednik ręcznego masażu limfatycznego. Zarówno jeden, jak i drugi ma na celu przesunięcie zalegającej chłonki z kończyn (lub innego miejsca zalegania) do najbliższych, dużych węzłów chłonnych. Masaż pneumatyczny wykonywany jest przy pomocy specjalnego rękawa podzielonego na kilka komór, które w odpowiedniej sekwencji wypełniają się powietrzem, co pozwala na przepychanie limfy z dalszych części kończyny do bliższych. Wszelkie parametry mankietu, takie jak: ciśnienie oraz czas ucisku i przerwy, dostosowywane są indywidualnie.
Masaż punktowy (akupresura)
Jest specyficzną odmianą masażu i wchodzi w skład medycyny naturalnej niekonwencjonalnej. Termin akupresura bardzo często kojarzony jest z akupunkturą i faktycznie, te dwie formy leczenia mają ze sobą sporo wspólnego. W akupunkturze wykorzystuje się igły, a w akupresurze odpowiednio dotyka się określone punkty na ciele.
Masaż centryfugalny
Masaż stawowy, zwany jest również masażem dostawowym. To zabieg leczniczy stosowany w schorzeniach ortopedycznych i reumatycznych struktur okołostawowych (torebka stawowa, więzadła, ścięgna) oraz po urazach stawowych jak np. skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia.
Masaż indonezyjski
Masaż, który czerpie wpływy z medycyny chińskiej oraz indyjskiej. Jest wyjątkowy, ponieważ w trakcie jednej sesji łączy masaż z kilkoma innymi praktykami medycyny alternatywnej, takimi jak akupresura, ayurweda, refleksologia i aromaterapia.
Masaż ajurwedyjski (ajurweda)
Masaż jest terapią, która pozwala odblokować kanały energetyczne dla prawidłowego przepływu energii witalnej.
Masaż Lomi LomLi Nui
Masaż hawajski, przeprowadza się aby poprawić stan fizyczny i psychiczny. Do zabiegu stosowany jest ciepły olej oraz dźwięk w formie śpiewu, muzyki albo tańca masażysty, który do masażu wykorzystuje dłonie, przedramiona i łokcie, czasami zabieg jest przeprowadzany przez dwóch masażystów.
Masaż PeLoH
Bardzo różni się od masażu tradycyjnego - jest znacznie delikatniejszy, dlatego poleca się jego wykonywanie dzieciom, osobom niepełnosprawnym oraz kobietom w ciąży. Należy jednak pamiętać, że przeciwwskazaniem do masażu jest ciąża patologiczna, a chęć udania się na tego rodzaju masaż zawsze należy skonsultować z lekarzem.
Masaż MA-URI
Choć oparty na technikach stosowanych w starożytnej Polinezji, został stworzony współcześnie. W masażu Ma-uri nie stosuje się elementów masażu klasycznego, a jego podstawę stanowi indywidualne podejście masażysty do osoby biorącej udział w zabiegu oraz odpowiednio dobrana muzyka. Dotyka sfer duchowych i emocjonalnych.
Masaż tkanek głębokich
Nazywany też masażem głębokim, wbrew groźnie brzmiącej nazwie, jest delikatny i przebiega w wolnym tempie. Cel masażu tkanek głębokich stanowi wpłynięcie na stan mięśni – zmniejszenie ich napięcia i rozluźnienie, a także zwiększenie płynności ruchów.
Masaż poprzeczny
Masaż wykonywany jest w poprzek przebiegu mięśni. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, regenerujące oraz wzmacniające.
Masaż Shiatsu
Masaż ma pobudzać organizm do walki z czynnikami, które powodują choroby. Dlatego poleca się go wykonywać u osób, które już zmagają się z dolegliwościami, jak i profilaktycznie. Shiatsu łagodzi ból, jest polecany zwłaszcza w przypadku bólu głowy i pleców, u osób z naderwanymi ścięgnami. Co więcej, ta technika zmniejsza napięcie mięśni w barkach, szyi i karku. Reguluje funkcjonowanie układu nerwowego, krwionośnego, układu krążenia i układów hormonalnych. Z masażu Shiatsu mogą również korzystać kobiety z bolesnymi miesiączkami (jednak nie w trakcie menstruacji), nerwobólami i astmą. Technika ma też pomóc osobom żyjącym w stresie, mającym problemy ze snem, walczącym z dolegliwościami związanymi z menopauzą. Warto z niego skorzystać w przypadku reumatyzmu i aby zregenerować organizm po doznanych urazach.
Masaż osteopatyczny
Ma za zadanie przywrócić naturalną ruchomość tkankom i wspomóc proces samoregeneracji organizmu. Ważną cechą osteopatii jest holistyczne podejście do organizmu człowieka, ponieważ ten rodzaj terapii nie skupia się na wybranych partiach. Traktuje ciało jako całość, której każdy element jest równie ważny w prawidłowym funkcjonowaniu.
Masaż GuaSha
Masaż leczniczy wykonywany za pomocą kamienia, który obejmuje swoim zakresem działania całe ciało. Jest to technika masażu z wykorzystaniem kamienia naturalnego (jadeitu) bądź zwierzęcych rogów.
Zgodnie z przyjętą w Polsce nomenklaturą technikami masażu klasycznego są:
- Technika głaskania
- Technika rozcierania
- Technika ugniatania
- Technika ucisków
- Technika oklepywania
- Technika wibracji
- Technika roztrząsania
- Technika wałkowania
Kolejność podanych powyżej technik jest również kolejnością ich stosowania podczas zabiegu.
Wskazania do masażu
- Otyłość, cellulit
- Choroby kręgosłupa
- Obrzęki nóg ,rąk
- Bóle mięśni i stawów
- W zaburzeniach krążenia
- Po urazach
- Przy występowaniu nerwicy
- Przykurcze, napięcia i bóle mięśniowe
- Zmniejszona ruchomość w stawach
- Zaniki i osłabienia mięśni
- Porażenia
- Stany po złamaniach (po zdjęciu gipsu), stłuczeniach, skręceniach, zwichnięciach
- Powysiłkowe zmęczenie mięśni
- Choroby narządu ruchu takie jak: zespół bolesnego barku (PHS), łokieć tenisisty.
- I wiele innych.
Przeciwskazania do masażu
- Stany podgorączkowe
- Stany zapalne, choroby zakaźne
- Alergie skórne
- Łamliwość kości
- Owrzodzenia
- Choroby nowotworowe i okres po leczeniu.
- Ciąża zagrożona
- Okres menstruacji
- Stany ropne
- Zapalenie żył
UWAGA: Jeżeli chorujesz i nie wiesz czy możesz robić masaż, skontaktuj się z lekarzem.
Dobroczynny wpływ masażu
Pobudza się procesy regeneracyjne w tkankach, przy regularnym stosowaniu pomaga zachować bardzo dobry stan skóry. Następnym czynnikiem dobroczynnym jest poprawienie krążenia, dzięki temu nasza skóra nabiera odporności tym samym usprawnia wprowadzanie substancji czynnych z kosmetyku na którym wykonujemy masaż. Warto również przed rozpoczęciem masażu wykonać delikatny pilling twarzy, szyi i dekoltu żeby usunąć zrogowaciały naskórek, dzięki temu nasza skóra będzie gładsza i lepiej będzie wchłaniać produkt kosmetyczny.